AZ2704-2A-220A
American Zettler
Product No:
AZ2704-2A-220A
Description:
30A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 400VAC, 150VDC - Max
Contact Rating (Current) 30 A
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Coil Current 10 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 22 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 33 VAC
Coil Insulation Class B
Series AZ2704
Coil Voltage 220VAC
Must Operate Voltage 176 VAC