AZ2704-2A-24DW
American Zettler
Product No:
AZ2704-2A-24DW
Manufacturer:
American Zettler
Description:
30A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 400VAC, 150VDC - Max
Contact Rating (Current) 30 A
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Coil Current 80 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 300 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form DPST-NO (2 Form A)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class B
Series AZ2704
Operate Time 30 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Voltage 24VDC
Must Operate Voltage 18 VDC