AZ2705-1A-24D
American Zettler
Product No:
AZ2705-1A-24D
Description:
30A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Switching Voltage 277VAC, 150VDC - Max
Contact Rating (Current) 30 A
Termination Style Screw Terminal
Coil Current 80 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 300 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class B
Series AZ2705
Coil Voltage 24VDC
Must Operate Voltage 18 VDC