AZ2705-2A-120A
American Zettler
Product No:
AZ2705-2A-120A
Description:
30A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Switching Voltage 277VAC, 150VDC - Max
Contact Rating (Current) 30 A
Termination Style Screw Terminal
Coil Current 23 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 5.217 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 18 VAC
Coil Insulation Class B
Series AZ2705
Coil Voltage 120VAC
Must Operate Voltage 96 VAC