AZ2800-2A-120AE
American Zettler
Product No:
AZ2800-2A-120AE
Manufacturer:
American Zettler
Description:
RELAY EV CHG SOLAR DPST 40A 120V
In Stock : 258
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 65°C
Switching Voltage 600VAC, 30VDC - Max
Contact Rating (Current) 40 A
Termination Style Quick Connect - 0.187"/0.250"
Coil Current 33.3 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 1.125 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 24 VAC
Contact Form DPST-NO (2 Form A)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type EV Charging, Solar
Coil Insulation Class F
Series -
Operate Time 25 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Voltage 120VAC
Must Operate Voltage 96 VAC