AZ2800-2C-120A
American Zettler
Product No:
AZ2800-2C-120A
Description:
40A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 65°C
Switching Voltage 600VAC, 30VDC - Max
Contact Rating (Current) 40 A
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current 33.3 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 830 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 24 VAC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class F
Series AZ2800
Operate Time 25 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Voltage 120VAC
Must Operate Voltage 96 VAC