AZ2850-2C-120AE
American Zettler
Product No:
AZ2850-2C-120AE
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 40A 120V
In Stock : 181
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 65°C
Switching Voltage 600VAC, 30VDC - Max
Contact Rating (Current) 40 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 144.6 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 830 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 24 VAC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Coil Insulation Class F
Series -
Operate Time 15 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Voltage 120VAC
Must Operate Voltage 96 VAC