AZ6951-24
American Zettler
Product No:
AZ6951-24
Manufacturer:
American Zettler
Description:
0
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Switching Voltage 250VAC, 30VDC - Max
Contact Rating (Current) 5 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 8.3 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 2.88 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 2.4 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series AZ6951
Operate Time 6 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Voltage 24VDC
Must Operate Voltage 16.8 VDC