AZ6975-1A-12DE
American Zettler
Product No:
AZ6975-1A-12DE
Manufacturer:
American Zettler
Description:
10A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 250VAC, 30VDC - Max
Contact Rating (Current) 10 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 60 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 200 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series AZ6975
Operate Time 15 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 8.4 VDC