AZ6991-1AE-12D
American Zettler
Product No:
AZ6991-1AE-12D
Description:
8A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 400VAC, 125VDC - Max
Contact Rating (Current) 8 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 14.2 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 848 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 0.6 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Tin (AgSn)
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 9 VDC