AZ6991-1AE-48DE
American Zettler
Product No:
AZ6991-1AE-48DE
Description:
8A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 400VAC, 125VDC - Max
Contact Rating (Current) 8 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 4.5 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 10.6 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 2.4 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating Sealed - Fully
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Tin (AgSn)
Coil Voltage 48VDC
Must Operate Voltage 36 VDC