AZ6991-1C-60D
American Zettler
Product No:
AZ6991-1C-60D
Description:
8A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 400VAC, 125VDC - Max
Contact Rating (Current) 8 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 3.6 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 16.6 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 3 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Nickel (AgNi)
Coil Voltage 60VDC
Must Operate Voltage 45 VDC