AZ6991-1CE-48DE
American Zettler
Product No:
AZ6991-1CE-48DE
Description:
8A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 400VAC, 125VDC - Max
Contact Rating (Current) 8 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 4.5 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 10.6 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 2.4 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Seal Rating Sealed - Fully
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Tin (AgSn)
Coil Voltage 48VDC
Must Operate Voltage 36 VDC