AZ733W-2AE-12DE
American Zettler
Product No:
AZ733W-2AE-12DE
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 12A 12V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 277VAC, 250VDC - Max
Contact Rating (Current) 12 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 66.7 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 180 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form DPST-NO (2 Form A)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class B
Series -
Operate Time 10 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 9 VDC