AZ733WC-2CE-12DE
American Zettler
Product No:
AZ733WC-2CE-12DE
Description:
12A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Switching Voltage 400VAC, 150VDC - Max
Contact Rating (Current) 10 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 66.7 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 180 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class B
Series AZ733WC
Operate Time 10 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 12 VDC