AZ743-2C-24AEF
American Zettler
Product No:
AZ743-2C-24AEF
Manufacturer:
American Zettler
Description:
10A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Switching Voltage 400VAC, 150VDC - Max
Contact Rating (Current) 10 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 31.6 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 350 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 3.6 VAC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class F
Series AZ743
Operate Time 7 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Voltage 24VAC
Must Operate Voltage 18 VAC