AZ755-1C-24DE
American Zettler
Product No:
AZ755-1C-24DE
Description:
20A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 277VAC, 150VDC - Max
Contact Rating (Current) 20 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 21.8 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 1.1 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 2.4 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class B
Series AZ755
Operate Time 15 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Voltage 24VDC
Must Operate Voltage 17.3 VDC