AZ7555-1A-18DSSKF
American Zettler
Product No:
AZ7555-1A-18DSSKF
Description:
20A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 277VAC, 30VDC - Max
Contact Rating (Current) 20 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 6.7 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 2.7 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.8 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class F
Series AZ7555
Operate Time 20 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Voltage 18VDC
Must Operate Voltage 13.5 VDC