AZ761-1A-24DEK
American Zettler
Product No:
AZ761-1A-24DEK
Manufacturer:
American Zettler
Description:
12A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 440VAC, 125VDC - Max
Contact Rating (Current) 12 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 16.7 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 1.44 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 2.4 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class F
Series AZ761
Operate Time 15 ms
Mfr American Zettler
Contact Material -
Coil Voltage 24VDC
Must Operate Voltage 16.8 VDC