AZ761-1A-60DEK
American Zettler
Product No:
AZ761-1A-60DEK
Description:
12A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 440VAC, 125VDC - Max
Contact Rating (Current) 12 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 8 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 7.5 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 6 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Mfr American Zettler
Contact Material -
Coil Voltage 60VDC
Must Operate Voltage 42 VDC