AZ761-1C-110DE
American Zettler
Product No:
AZ761-1C-110DE
Description:
12A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Switching Voltage 400VAC, 150VDC - Max
Contact Rating (Current) 12 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 4.4 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 25.2 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 11 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class B
Series AZ761
Operate Time 7 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Voltage 110VDC
Must Operate Voltage 77 VDC