AZ761-1C-12DE
American Zettler
Product No:
AZ761-1C-12DE
Description:
12A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Switching Voltage 400VAC, 150VDC - Max
Contact Rating (Current) 12 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 33.3 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 360 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class B
Series AZ761
Operate Time 7 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 8.4 VDC