AZ761-1C-48DEK
American Zettler
Product No:
AZ761-1C-48DEK
Description:
12A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 440VAC, 125VDC - Max
Contact Rating (Current) 12 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 8.3 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 5.76 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 4.8 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Mfr American Zettler
Contact Material -
Coil Voltage 48VDC
Must Operate Voltage 33.6 VDC