AZ761-1CB-24DE
American Zettler
Product No:
AZ761-1CB-24DE
Description:
12A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 440VAC, 125VDC - Max
Contact Rating (Current) 12 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 16.7 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 1.44 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 2.4 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class F
Series AZ761
Operate Time 15 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Nickel (AgNi)
Coil Voltage 24VDC
Must Operate Voltage 16.8 VDC