AZ762-1A-115AE
American Zettler
Product No:
AZ762-1A-115AE
Manufacturer:
American Zettler
Description:
16A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Switching Voltage 440VAC, 125VDC - Max
Contact Rating (Current) 20 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 6.6 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 8.1 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 17.25 VAC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class F
Series AZ762
Operate Time 10 ms
Mfr American Zettler
Contact Material -
Coil Voltage 115VAC
Must Operate Voltage 86.3 VAC