AZ767-1C-48DE
American Zettler
Product No:
AZ767-1C-48DE
Manufacturer:
American Zettler
Description:
3A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 90°C
Switching Voltage 380VAC, 150VDC - Max
Contact Rating (Current) 3 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 9.4 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 5.12 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 2.4 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class B
Series AZ767
Operate Time 8 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Voltage 48VDC
Must Operate Voltage 36 VDC