AZ7695-1A-12DKF
American Zettler
Product No:
AZ7695-1A-12DKF
Description:
25A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 250VAC, 30VDC - Max
Contact Rating (Current) 25 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 75 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 160 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating Sealed - Flux Protection
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class F
Series AZ7695
Operate Time 20 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 8.4 VDC