AZ8-1AT-12D
American Zettler
Product No:
AZ8-1AT-12D
Manufacturer:
American Zettler
Description:
POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 90°C
Switching Voltage 300VAC, 150VDC - Max
Contact Rating (Current) 3 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 37.5 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 320 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 0.6 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class B
Series AZ8
Operate Time 5 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver (Ag)
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 9 VDC