AZ826-2C-24DME
American Zettler
Product No:
AZ826-2C-24DME
Description:
SIGNAL RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Switching Voltage 220VAC, 150VDC - Max
Contact Rating (Current) 2 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 15 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 1.6 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 2.4 VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series AZ826
Operate Time 6 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver (Ag), Gold (Au)
Coil Voltage 24VDC
Must Operate Voltage 16.8 VDC