AZ832-2C-12DME
American Zettler
Product No:
AZ832-2C-12DME
Description:
SIGNAL RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 125VAC, 30VDC - Max
Contact Rating (Current) 3 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 20 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 600 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class F
Series AZ832
Operate Time 5 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 9 VDC