AZ8521S1-4.5
American Zettler
Product No:
AZ8521S1-4.5
Description:
SIGNAL RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 250VAC, 220VDC - Max
Contact Rating (Current) 2 A
Termination Style Gull Wing
Coil Current 31 mA
Mounting Type Surface Mount
Coil Resistance 145 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 0.45 VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series AZ8521
Operate Time 3 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Alloy, Gold Alloy
Coil Voltage 4.5VDC
Must Operate Voltage 3.38 VDC