AZ940-1AB-48DE
American Zettler
Product No:
AZ940-1AB-48DE
Description:
10A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 90°C
Switching Voltage 400VAC, 150VDC - Max
Contact Rating (Current) 10 A
Product Status Active
Must Release Voltage 2.4 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Nickel (AgNi)
Coil Voltage 48VDC