AZ943-1CH-18D
American Zettler
Product No:
AZ943-1CH-18D
Manufacturer:
American Zettler
Description:
15A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 90°C
Switching Voltage 277VAC, 30VDC - Max
Contact Rating (Current) 10 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 20 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 900 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.8 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Seal Rating Sealed - Flux Protection
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class B
Series AZ943
Operate Time 10 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Voltage 18VDC
Must Operate Voltage 13.5 VDC