AZ943-1CH-18DF
American Zettler
Product No:
AZ943-1CH-18DF
Description:
15A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Switching Voltage 277VAC, 30VDC - Max
Contact Rating (Current) 10 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 20 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 900 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.8 VDC
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class F
Coil Voltage 18VDC
Must Operate Voltage 13.5 VDC