AZ943-1CH-48D
American Zettler
Product No:
AZ943-1CH-48D
Description:
15A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 90°C
Switching Voltage 277VAC, 30VDC - Max
Contact Rating (Current) 10 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 7.5 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 6.4 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 4.8 VDC
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class B
Coil Voltage 48VDC
Must Operate Voltage 36 VDC