AZ947-1A-12D
American Zettler
Product No:
AZ947-1A-12D
Manufacturer:
American Zettler
Description:
20A AUTOMOTIVE RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Coil Power 600mW
Switching Voltage 250VAC, 50VDC - Max
Termination Style PC Pin
Contact Rating (Current) 20 A
Coil Current 50 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 240 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 0.6 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Series AZ947
Operate Time 10 ms
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Mfr American Zettler
Coil Voltage 12VDC
Release Time 5 ms
Must Operate Voltage 7.3 VDC