AZ947-1A-24D
American Zettler
Product No:
AZ947-1A-24D
Description:
20A AUTOMOTIVE RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Coil Power 600mW
Switching Voltage 250VAC, 50VDC - Max
Termination Style PC Pin
Contact Rating (Current) 20 A
Coil Current 25 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 960 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Series AZ947
Operate Time 10 ms
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Mfr American Zettler
Coil Voltage 24VDC
Release Time 5 ms
Must Operate Voltage 14.4 VDC