AZ9481-1AET-48DE
American Zettler
Product No:
AZ9481-1AET-48DE
Description:
16A POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 250VAC, 30VDC - Max
Contact Rating (Current) 16 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 4.2 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 11.52 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 4.8 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class F
Series AZ9481
Operate Time 10 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Voltage 48VDC
Must Operate Voltage 38.4 VDC