AZ951-1C-12DSE
American Zettler
Product No:
AZ951-1C-12DSE
Manufacturer:
American Zettler
Description:
POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 75°C
Switching Voltage 220VAC, 60VDC - Max
Contact Rating (Current) 1 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 17.1 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 700 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series AZ951
Operate Time 5 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver (Ag), Gold (Au)
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 9 VDC