AZ952-1CH-12DSE
American Zettler
Product No:
AZ952-1CH-12DSE
Description:
POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 75°C
Switching Voltage 220VAC, 60VDC - Max
Contact Rating (Current) 5 A
Termination Style PC Pin
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series AZ952
Operate Time 5 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Coil Voltage 12VDC