AZ952-1CM-12DE
American Zettler
Product No:
AZ952-1CM-12DE
Description:
POWER RELAY
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 55°C
Switching Voltage 220VAC, 60VDC - Max
Contact Rating (Current) 3 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 37.5 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 320 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series AZ952
Operate Time 5 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver (Ag), Gold (Au)
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 9 VDC