AZ957-1C-24DE
American Zettler
Product No:
AZ957-1C-24DE
Description:
SIGNAL RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Switching Voltage 125VAC, 60VDC - Max
Contact Rating (Current) 1 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 8.3 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 2.88 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 2.4 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series AZ957
Operate Time 3 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver (Ag), Gold (Au)
Coil Voltage 24VDC
Must Operate Voltage 19.2 VDC