AZ971-1C-12DE
American Zettler
Product No:
AZ971-1C-12DE
Description:
45A AUTOMOTIVE RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Coil Power 1.6W
Switching Voltage 150VDC - Max
Termination Style PC Pin
Contact Rating (Current) 30 A
Coil Current 133.3 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 90 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage -
Contact Form SPDT (1 Form C)
Series AZ971
Operate Time 5 ms
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Mfr American Zettler
Coil Voltage 12VDC
Release Time 3 ms
Must Operate Voltage 8.4 VDC