AZ9731-1A-12DC3
American Zettler
Product No:
AZ9731-1A-12DC3
Description:
40A MINI-ISO AUTO RELAY
In Stock : 717
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Coil Power 1.6W
Switching Voltage 75VDC - Max
Contact Rating (Current) 40 A
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current 133.3 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 90 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.8 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Series -
Operate Time 7 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 7.8 VDC