Home / Automotive Relays / AZ9731-1C-12DC1D2
minImg
AZ9731-1C-12DC1D2
American Zettler
Product No:
AZ9731-1C-12DC1D2
Description:
40A AUTOMOTIVE RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Coil Power 1.6W
Switching Voltage 75VDC - Max
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact Rating (Current) 40 A
Coil Current 133.3 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 90 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.8 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Series AZ9731
Operate Time 7 ms
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Mfr American Zettler
Coil Voltage 12VDC
Release Time 5 ms
Must Operate Voltage 7.8 VDC