Home / Automotive Relays / AZ9731-1C-12DC2D1
minImg
AZ9731-1C-12DC2D1
American Zettler
Product No:
AZ9731-1C-12DC2D1
Description:
40A AUTOMOTIVE RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Coil Power 1.6W
Switching Voltage 75VDC - Max
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact Rating (Current) 40 A
Coil Current 133.3 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 90 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.8 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Series AZ9731
Mfr American Zettler
Coil Voltage 12VDC
Release Time 5 ms
Must Operate Voltage 7.8 VDC