Home / Automotive Relays / AZ9731-1C-12DC3ED2
minImg
AZ9731-1C-12DC3ED2
American Zettler
Product No:
AZ9731-1C-12DC3ED2
Description:
40A AUTOMOTIVE RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Coil Power 1.6W
Switching Voltage 75VDC - Max
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact Rating (Current) 40 A
Coil Current 133.3 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 90 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.8 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Series AZ9731
Mfr American Zettler
Coil Voltage 12VDC
Release Time 5 ms
Must Operate Voltage 7.8 VDC