AZ9731-1C-24DC4
American Zettler
Product No:
AZ9731-1C-24DC4
Description:
40A AUTOMOTIVE RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Coil Power 680mW
Switching Voltage 75VDC - Max
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact Rating (Current) 40 A
Coil Current 66.7 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 360 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 3.6 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Series AZ9731
Mfr American Zettler
Coil Voltage 24VDC
Release Time 5 ms
Must Operate Voltage 15.6 VDC