AZ977-1A-24DSE
American Zettler
Product No:
AZ977-1A-24DSE
Description:
20A AUTOMOTIVE RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Coil Power 1.2W
Switching Voltage 150VDC - Max
Termination Style Plug In
Contact Rating (Current) 20 A
Coil Current 49.7 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 483 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 2 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Series AZ977
Operate Time 10 ms
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Mfr American Zettler
Coil Voltage 24VDC
Release Time 7 ms
Must Operate Voltage 14.4 VDC