AZ977-1C-12DE
American Zettler
Product No:
AZ977-1C-12DE
Description:
20A AUTOMOTIVE RELAY
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Coil Power 1.5W
Switching Voltage 150VDC - Max
Termination Style Plug In
Contact Rating (Current) 20 A
Coil Current 123.7 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 97 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Series AZ977
Operate Time 10 ms
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Mfr American Zettler
Coil Voltage 12VDC
Release Time 7 ms
Must Operate Voltage 7.2 VDC